Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Headspin je dalo by se řict značkou break dance, a také jeden z nejjednodušších power moves, které se dají naučit. Stejně jako ostatní break dance triky, i točení se na hlavě může být nebezpečné. Doporučuji točit se v helmě (stačí na bmx kolo) a pořádně se předtím protáhnout (už se mi povedlo natáhnout si vazy a není to nic příjemného)
Návod na headspin
1. Začněte na kolenou, naklánějící se dopředu a opírejte se přitom hlavou o zem. Položte ruce na zem před vás tak, aby vaše obě ruce a hlava tvořily rovnostranný trojúhelník. Potom vykopněte vaše nohy nahoru tak, aby jste se dotýkali země jenom rucemi a hlavou. Tato pozice se jmenuje tripod. Zkoušejte v ní udržet rovnováhu, dokud to pro vás nebude jednoduché. Zároveň to i posiluje krční svaly.
2. Roztáhněte vaše nohy do 90 stupňů a během toho otočte vaše boky proti směru hodinových ručiček nejvíc, jak můžete.
3. Nejrychleji, jak můžete, roztočte vaše boky a při tom držte nohy stále roztažené a vyvážené uprostřed těla. Jakmile se začne vaše tělo točit, zvedněte ruce ze země. Jakmile se začnete zastavovat, dejte ruce opět na zem a dostaňte se opět do tripod pozice. Vaše hlava a torzo se zastaví první, vaše nohy lehce později (jako kdyby jste je chvíli táhli za sebou). Jakmile jste se zastavili, pokračujte švihnutím boky do směru hodinových ručiček, aby jste udrželi rotaci. Jinak: dostanete se do tripod pozice, aby jste se mohli zapřit a znovu dodat nohám švih, tím urychlit rotaci.
Tipy na headspin

Ze začátku doporučuji trénovat jenom krátké otočky. Snadněji se dostanete do tripod pozice a roztočíte vaše boky. Jakmile dostanete skillz a více otoček vám bude připadat snadných, zkuste váš headspin obohatit. Přestaňte se dotýkat rucemi země a točte se jen tak.
Aby jste zvětšili rychlost rotace při točení se bez rukou, dejte ruce co nejblíže těla a nohy k sobě. Váš headspin bude vypadat jako svíčka. Dejte si pozor, když budete padat, aby jste pořád byli schopni zachytit se rucemi.
Taky bych vám doporučil nikdy se netočit bez upravené čepice / helmy. Stojí to jenom vlasy a bolest hlavy. Navíc to drhne.

 

Break dance triky - turtle / želva

Turtle (želva) je break dance power move, které kombinuje sílu a hbitost. Bboy se točí v základní pozici okolo své ruky. Nějaký čas trvá, než si vybudujete sílu v ruce a břišních svalech, aby jste mohli točit turtle. Jop, časová investice, ale v break dance nic není hned. Taky vám doporučuji dát si něco pod ruku, aby to lépe klouzalo (potítko, chránič atd).

Teď základní otázka, kam tu ruku zapřit ? Někteří bboys si ji dají přimo pod břicho. Mě osobně ten tlak na žaludek nevyhovuje, proto si ji dám lehce bokem. Opřu se loktem, zatnu svaly a dokážu se udržet třeba půl minuty v této pozici. Rovnováha je důležitá, proto doporučuji zkusit jenom tak zabalancovat, na jak dlouho to zvládnete.

 

Bohužel sem video v lepší kvalitě nenašel.

 

 

Jak na turtle ?

1. Základní pozice - jsme na kolenou, ruku máme opřenou jako na obrázku, někde na břiše.

2. Zvedneme nohy od země, napneme svaly na břiše, snažíme se udržet balanc. Druhou rukou se také dotýkáme země, a tím dorovnáváme stabilitu.

3. Začneme se druhou rukou odrážet v libovolném směru, a tím nabírat rotaci.  Tak a toto je podstata turtle, jenom se točíme na jedné ruce, druhou nabíráme rotaci, nohy nahoře.

Tipy jak zlepšit turtle

Pokud  máte tento základ zmáklý, není nic jednoduššího, než se třeba přestat odrážet a dotočit to (3 - 4 kola by jste měli hravě zvládnout).

Další meta je skákaná želva. Rotace se již neděje třením rukou o zem, ale prostě vyskočíte, o malý kousek se posunete ve vzduchu, dopadnete, znovu vyskočíte a tak dokola.

Vše je jenom o pravidelném tréninku.

 

 

Break Dance triky - jak na točení se na jedné ruce
 
“Takový to hustý točení se na ruce”, přesně to je devítka. Řekl bych, že tento trik, společne s windmillem a headspinem přímo charakterizují Break Dance. Upřímně, ale devítka není nic jednoduchého. Pracuji na ní poslední rok tréninku (ale je pravda, že ji nedrtím každý trénink), a pořád se dostávám jen k jednomu až dvěma kolům. No jo, holt powermoves chtějí praxi.
Upřímně, nemohl jsem sehnat tématický obrázek k tomuto pohybu, tak je tu aspon bboy dělající one hand stand (tj stojku na jedné ruce, prostě freeze).
V tomto článku také nebude video, protože handspinu říká každý jinak, a opět se mi nic o tomto pohybu nepodařilo najít.
O co jde a jak na to ?
Důležité je dokázat udržet rovnováhu na jedné ruce. Je jedno na které, je jedno na kterou stranu se budete točit (doporučuji ale tu, na kterou točíte všechny powermoves, potom je jednoduché vše skombinovat).
Točení se na levé ruce po směru hodinových ručiček

 

1. Stojíme, mírně rozkročené nohy, levá ruka natáhlá nad hlavu, pravá ruka u těla.

 

2. Přechod ze stoje do stojky na jedné ruce, zároveň u toho musíme získat rotaci. Toho docílíme švihem nohama (levou nohu držíme spíše u země, pravou vykopáváme nahoru, tím se rotočíme a levá noha se nám zvedne sama nahoru).

3. Stojíme ve stojce na jedné ruce, máme nějakou rotaci. Dobré je ze začátku držet nohy co nejvíce od sebe (jako gymnastická stojka), aby jsme měli co největší stabilitu a hned ze stojky nepadali.

 

4. Jakmile se dotočíme, čeká nás sestup na zem, podobně jako u klasické stojky. Doporučuju nesestupovat hned, ale co nejvíce s tím počkat, i za cenu mírného pádu, i když to svádí. Jedině tak se naučíte točit co nejrychleji co nejvíce otoček.

Tipy a Triky
Je vhodné dát si něco pod ruku a točit co nejvíce u hřbetu dlaně. To proto, aby nám to klouzalo a měli jsme co nejmenší kontaktní plochu se zemí, tím pádem bude co nejmenší odpor.
Když ale máte třeba potítko nebo šátek pod rukou, tak si dejte pozor, ať neuklouznete do strany a nespadnete přímo na čumák.
Break Dance je jenom o praxi, takže keep breakin

 

Breakdance triky

19.3.2008 21:13 | Belisa | Breakdance

backspin

-tedy točení na zádech - !taky vyžaduje kluzkou podlahu i oblečení. tričko(svetr...) si zastrčte do kalhot!
- sedněte si na zem, nohy natáhněte a dejte je odsebe(tak akorát). levou ruku položte za sebe, ohněte ji, celý loket je na zemi, a opřete se o ni.
- natočte se na levý bok, pravou nohu ohněte dozadu a hned s ní švihněte dopředu. počkejte až vám začne zvedat levou nohu a tu pak zvedněte a skrčte je tak, že se kolena budou dotýkat hrudníku( nemusíte tak hodně, ale čím víc, tím líp), a v kolenech je ohněte kolem těch 90°, takže by nohy od kolene nahoru(když ležíte na zádech) měli směřovat nahoru. to by vás mělo převážit na záda, ale vy se potřebujete točit na lopatkách, takže se krčte, krčte...

footwork

Tohle je základ breaku. Tohle b-boys dělají když poprvé "dou na podlahu". taky se mu říká 6-step
Má 6 krokù:
Začínáte v pozici: předkloněně, ruce na zemi a nohy od sebe (né moc)
Krok 1: Zvedněte pravou ruku a dejte na to místo levou nohu a nechte ji narovnanou
Krok 2: Pravá noha jde k levé, tu kolem ni ohnete
Krok 3: Levou nohu dejte vedle pravé, takže máte obě pokrčené, pravou ruku dejte taky na zem
Krok 4: Pravou nohu ohněte kolem levé, zvedněte levou ruku
Krok 5: Levou nohu dejte dozadu, pravá zůstává
Krok 6: Pravou nohu dejte vedle levé, obě ruce na zem a můžete jít zase ke kroku 1
- Většinu triků budete začínat ze 6-stepu, takže si na něm dejte záležet

freez

- freezy jsou docela jednoduché a jsou fakt cool
- Začínáte na zemi, třeba mùžete klečet
Musíte dát pravý triceps přímo k pravému boku a zapřít se o něj. dejte pravou ruku na zem a přeneste na ni váhu, pomáhejte si levou rukou a zkuste zvednout pokrčené nohy, měli byste se převážit a hlavou se opřít o zem. Když vám to pùjde, mùžete zvednout levou ruku, natáhnout nohy atd.

Popis videa: Jako 1. je tam Footwork a 2. je Freez (obě dvě tam na sebe navazuji, ale můžou se dělat i zvlašť ...


handspin

-neboli točení na ruce
- pokud umíte freez, nemělo by vám to dělat problém
- !budete se točit na ruce, takže musíte mít kluzkou podlahu a něco pod rukou(rukáv...)!
- začněte na zemi, pravý loket zapřete o bok (jako u freezu), levou ruku položte na zem, natáhněte jí dopředu a ohněte do úhlu 90° směrem k hlavě, nohy natáhněte a země se dotýkejte jen chodidly.
- teď švihněte nohama doleva a odrazte se rukou(stejným směrem, ne nahoru!), měli byste se roztočit. krčením nohou udržujte rovnováhu, levou rukou se můžete ještě roztáčet. až se budete točit rychle, levou ruku zvedněte a natáhněte před sebe nebo ji dejte za záda…
- tohle se vám bude hodit na windmill a jackhammer, takže to trénujte!

helicopter

- je to docela jednoduché. doporučuju kombinovat se 6-stepem. výchozí pozice: dřepněte si, ruce položte pøe sebe na zem, trochu od sebe.
- natáhněte pravou nohu za sebe
- začněte s ní otáčet kolem sebe, až dorazí k rukám, tak je zvedněte, potom ji levou nohou přeskočte, tohle opakujte
- a teď umíte helicopter, ani to nebolelo, co?

kneespin

-tedy točení na koleně
- klekněte si
- jednu nohu zvednìte pokrčenou před sebe
- rukama (švihem) se roztočte na opaènou stranu (podle zvednuté nohy)

nipple twist

- točení na břiše
- lehněte si na břicho. pokrčte nohy v kolenech. v pase se prohněte - země se mùžete dotýkat pouze břichem a hrudníkem. roztočte se rukama na kteroukoli stranu

toprock

- Pukud jste začátečník, měli byste se ho naučit než zaènete s nìčím dalším. Toprock není technicky obtížný a umožòňuje vytvořit si vlastní styl.
- Tenhle Toprock je 4 krok, který je velmi jednoduchý. Začnete ve stoje s nohama u sebe.
Krok 1: Skočte dopředu na pravou nohu
Krok 2: Skočte zpátky na levou nohu
Krok 3: Teď vaše pravá noha pùjde dozadu a doleva. Mùžete se při tom otočit
Krok 4: Skočte zpátky na levou nohu a jste ve výchozí pozici
-tím "skočte" myslím udělat krok s poskočením

tornado

- zase jeden na kombinaci s footworkem. vypadá fakt dobře, pokud jich uděláte pár za sebou
1. začněte se všemi čtyřmi na zemi, zády směrem k podlaze, tak aby se nedotýkala podlahy
2.levou ruku dejte přes sebe k pravé 3. teď rychle švihněte oběma rukama na druhou stranu až na zem 4. pokračujte v přetáčení vašeho těla takže švihněte nohama a skončete ve výchozí pozici - čím víš švihnete nohama, tím to vypadá líp

uprock

- je v podstatě předstíraný souboj, dělají se náznaky úderù a kopù (hlavně z capoiery) a to všechno na break beat